arrowRightarrowUpbenefitsGiftbenefitsPersonbenefitsPricebenefitsQuestionbreadcrumbsArrowcameracrossemailhelphotelhpAction1hpAction10hpAction11hpAction12hpAction2hpAction3hpAction4hpAction5hpAction6hpAction7hpAction8hpAction9infomapMarkerpaginationArrowratingHeartsearchshowMorestay

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně se nacházejí v okrese Cheb v Karlovarském kraji. Mariánské Lázně jsou nejmladší město proslulého západočeského trojúhelníku.

Oblast nynějšího města byla plná bažin. V roce 1197 založil šlechtic Hroznata v osadě Teplá premonstrátský klášter. Mniši z tohoto kláštera byli první, kteří objevili slaný pramen v lesích. Začali z něj odpařovat sůl, která se úspěšně prodávala jako projímadlo. Mezitím se o účincích místních minerálních začaly šířit zvěsti a přicházeli první nemocní. Mniši tak nechali vyčistit prameny a upravit cesty k nim. Došlo i na první pokusy založit zde lázně. Bohužel neúspěšně.

Za Vlády Marie Terezie byla minerální voda opět analyzována. V této době se také poprvé objevuje název Marienbad.

Johann Josef Nehr, klášterní lékař, v roce 1779 přesvědčil opata a několik mnichů, aby vyzkoušeli lázeňskou kúru. Výsledkem toho bylo zjištění, že voda podávaná v malých dávkách několikrát denně, upravila trávení, povzbudila chuť k jídlu a podpořila klidný spánek. Tímto pokusem se významně zasloužil o vznik lázní. Klášter však musel bojovat o potřebná povolení ke stavbě lázeňské budovy až do roku 1786. V roce 1812 byla dosavadní obec Úšovice přejmenována na Marienbad a o 6 let později získala status lázeňského města.

Název Marienbad pochází podle první lázeňské budovy u Mariina pramene. Původně byl pramen nazýván díky svému pronikavému zápachu Smradlavý. Dnešní název je podle Mariánského obrazu. Ten údajně připevnil blízko pramene voják vracející se z války jako poděkování, že si zde vyléčil svá zranění.

Počátkem 19. století se o další rozvoj zasloužil tepelský opat Karel Kašpar Reitenberger, který začal s výstavbou lázeňských domů a pavilonů. V roce 1820 lázně navštívil Johan Wolfgang Goethe, což mělo příznivý dopad na návštěvnost. Opat Reitenberger nepolevoval ve výstavně lázeňských domů a doporučoval místním lékařům, aby kromě tradiční léčby prosazovali i moderní postupy. Lázně začala navštěvovat movitější klientela.

Od roku 1897 navštěvoval Mariánské Lázně pravidelně i budoucí britský král Eduard VII. Mariánské Lázně se staly místem několika politických jednání. V září 1899se zde rozhodovalo o záležitostech, které vedly k búrské válce v jižní Africe.
16. 8 .1904 se sešli František Josef I. a britský král Eduard VII. v hotelu Nové Lázně. V dalších letech zde proběhla jednání mezi Británií, Ruskem či Bulharskem.

V období 1. světové války se rozvoj lázní zastavil Po konci války se do lázní opět vrací hosté, což je podpořeno masivním růstem dopravy. Lázně musí řešit nedostatek ubytovacích kapacit. Brzy však přichází ekonomická krize a rozvoj Mariánských Lázní se opět zastavuje. 2. světová válka Mariánské Lázně téměř ušetřila a zůstal tak zachován lázeňský ráz města. Roku 1938, během Křišťálové noci, nacisti zničili židovskou synagogu na Hlavní třídě. Prázdný pozemek dodnes připomíná hrůzy 2. světové války.

Za vlády komunistů byly lázeňské domy znárodněny a staly se ozdravným resortem pro socialistické dělníky. Každoročně se zde léčilo 40 000 hostů. Nedocházelo však k žádným investicím a lázně se dostaly do havarijního stavu.

V roce 1989 došlo k velkému pokroku v oblasti revitalizace budov. V dnešní době jsou Mariánské Lázně opět oblíbeným lázeňským městem. Dominantou jsou krásné lázeňské parky, díky kterým se Mariánské Lázně staly jedním z nejkrásnějších zahradních měst Evropy. 

V širším okolí Mariánských Lázních vyvěrá přibližně 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. K pitným kúrám se používá především 6 pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolínin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův. Mariin pramen, který dal městu jméno je mocný vývěr přírodního plynu. Ačkoliv se prameny nachází na malé ploše, vykazují velkou rozmanitost chemického složení.

Dalšími přírodními zdroji využívanými k léčbě jsou slatina a rašelina vytěžené z okolí vývěru minerálních pramenů. Bahno se nechá na vzduchu zoxidovat, pročistí se, smíchá s minerální vodou a v páře se nahřívá na 40oC. Ve formě zábalů se využívá k léčbě pohybového ústrojí, dýchacího traktu a gynekologických obtíží. Při léčbě neplodnosti jsou ženám aplikovány rašelinové vaginální tampóny. Rašelinové obklady regenerují pokožku.
Nelze opomenout přírodní uhličitý plyn, který vyvěrá z Mariina pramene podle kterého získalo město jméno. Plyn je mocný léčebný prostředek, který se injekcí vpravuje přímo do svalů a kloubů. Tím pacientům ulevuje od bolesti. Při průniku přes kůži oxid uhličitý snižuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Velmi příznivé účinky má na sexuální funkci a pomáhá tlumit příznaky menopauzy.

Klienti se mohou ubytovat v jednom z několika hotelů, kde najdou kvalitní služby na velmi vysoké úrovni.

Mariánské Lázně jsou jedním z oblíbených lázeňských měst, které hostům nabízí řadu procedur, krásné prostředí a bohatý kulturní program. Nevěříte? Není nic snazšího než se o tom přesvědčit na "vlastní kůži".

« Přehled všech článků

Kontakt

LázněTour s. r. o.

+420 311 670 019
+420 604 148 481

[email protected]
www.laznetour.cz