arrowRightarrowUpbenefitsGiftbenefitsPersonbenefitsPricebenefitsQuestionbreadcrumbsArrowcameracrossemailhelphotelhpAction1hpAction10hpAction11hpAction12hpAction2hpAction3hpAction4hpAction5hpAction6hpAction7hpAction8hpAction9infomapMarkerpaginationArrowratingHeartsearchshowMorestay

Třeboň

Co se Vám vybaví při slově lázně? Většině lidí určitě Třeboň. Nejznámější a také jedno z nejoblíbenějších lázeňských míst v Evropě. Pojďme se do Třeboně společně podívat.

Počátky města sahají do poloviny 12. století, kdy na tehdejším zalesněném území uprostřed bažin začala vznikat menší trhové osada. Statut města získala Třeboň až v roce 1341. Toto území získal od krále výsluhou Vítek z Prčic. V polovině 13. století koupili bratři Pelhřim a Ojíř. V roce 1367 založili čtyři rožumberští bratři augustiánský klášter, který se stal střediskem vzdělanosti celé oblasti. O 12 let později byl založen knížecí pivovar. Ke konci 14. století se stala Třeboň nedobytnou pevností díky opevnění hradeb a příkopu.

První rybníky založil na konci 15. století Štěpánek Netolický. Na jeho dílo v 16. století navázali Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín. V 80. letech, za Viléma z Rožmberka, měl na zámku alchymistickou dílnu Edward Kelley. Po smrti Viléma přešla Třeboň do držení Petra Voka z Rožmberka. Po jeho smrti, roce 1611, nebyli dědici. Panství tak připadlo Švamberkům a po bitvě na Bílé hoře císaři. V roce 1660 se Třeboň stala majetkem rodu Schwarzenbergů, kteří ji spravovali až do roku 1919 (zámek až do roku 1940, respektive 1948).

V 19. století vzrostl význam regionu díky železnici mezi Prahou a Vídní. V roce 1883 otevřeli první slatinné lázně. S vizí lázeňského dmi s využitím léčivé rašeliny přišel učitel Václav Hucek. první plány lázeňské budovy nakreslila Huckova dcera Berta. Základní kámen byl položen 4. října 1881.

V letech 1883 až 1909, kdy vlastnili lázně manželé Huckovi, jezdilo do lázní v průměru 70 hostů ročně. Huckovi, kvůli vysokému věku, se nemohli dostatečně věnovat péči o hosty a lázně. Z tohoto důvodu v roce 1909 lázně převedli na svou neteř Rozalii Vlčkovou.

Ani Rozalie nebyla v provozování lázní úspěšná. Okresní hejtmanství kladlo na provoz lázní vysoké nároky, které Rozalie nebyla schopna splnit. Příjem lázní byl malý a postupně se dostaly do dluhu.

3. března 1939 se usneslo zastupitelstvo Třeboně lázně od Rozalie Vlčkové odkoupit. V letech 1939–1940 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. 30. června 1940 došlo k slavnostnímu otevření Bertiných lázní. Nové vedení lázní se rozhodlo získat novou klientelu pomocí bohaté propagace v regionálním a celostátním tisku. Po skončení první sezóny tisk konstatoval, že lázně jsou schopní života a mají svoji prosperitu.

Lázně se postupně rozšiřovaly a získávaly svoji oblibu. 1. března 1960 dostala Třeboň státu lázeňského města. V roce 1965 ministerstvo zdravotnictví přišlo s rozhodnutím, že je potřeba rozšířit kapacitu lázní. 22. května 1967 došlo k zahájení výstavby nového Sanatoria Aurora, které bylo otevřeno v roce 1975.

V současné době jsou třeboňské lázně, Aurora a Berta, jedny z nejoblíbenějších evropských lázní.

Třeboň, ale není jen o lázeňské léčbě. Vyhledávají ji cyklisti, turisté, ale i milovníci památek. V okolí Třeboně vede mnoho cyklistických tras. Milovníci památek si také příjdou na své. Třeboňský zámek, Schwarzenberská hrobka, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Jindřichův Hradec a mnoha dalších míst čekají na návštěvu.

Ubytovat se můžete také v Design Hotelu Romantick, který nabízí krásné květinové pokoje. Gurmáni si mohou užít řízky na všechny způsoby v restauraci Kopretina. Pravou romantiku zažijete s soukromém wellness Slunečnice. 

Chcete si užít pravý ruch Třeboně? Ubytujte se v Hotelu Zlatá Hvězda. Hotel se nachází přímo na náměstí. Je situován do renesančního stylu a díky jeho poloze Vám neunikne žádné dění.

Máte rádi rodinné malé penziony? Využijte služeb Penzionu Oregano. Nachází se v pěší dostupnosti obou lázeňských budov a centra města. Nabízí komfortní ubytování a vyhlášenou restauraci.

Pobyt v Třeboni nezklame nikoho a bude se sem rádi vracet. (Vyzkoušeno z vlastní zkušenosti) :-)

« Přehled všech článků

Kontakt

LázněTour s. r. o.

+420 311 670 019
+420 604 148 481

[email protected]
www.laznetour.cz